Over voedselcrisissen & de GROEI-campagne

Trefwoorden:

Een ernstige voedselcrisis in Oost-Afrika was al maandenlang aangekondigd en toch deden politici weinig of niets om de bevolking van Ethiopië, Kenia en Somalië te beschermen. Duizenden mensen kwamen om en de bestaansmiddelen van talloze families, die van landbouw leefden, gingen verloren.

Kleine boeren en herders geraakten niet aan de nodige middelen om te investeren. Ze kregen geen steun om de moeilijkste periode door te komen. De voedselreserves van de gezinnen raakten op en de prijzen van voedsel waren veel te hoog. Sommigen zagen enkel een uitweg door hun dieren of hun gereedschap te verkopen en hun heil te zoeken in een van de vluchtelingenkampen.

De nood is nog steeds zeer groot in de Hoorn van Afrika. Regeringen en internationale instellingen moeten dringend de structurele problemen aanpakken die de bevolkingen haast jaar na jaar treffen, waardoor hun weerbaarheid serieus aangetast wordt.

  • Er moet meer geïnvesteerd worden zodat de kleine boeren zich beter kunnen aanpassen aan de klimaatverandering en duurzame bestaansmiddelen kunnen opbouwen.
  • De gemeenschappen moeten inspraak hebben in de beslissingen die hen rechtstreeks en onrechtstreeks aanbelangen.
  • Via voldoende steun moeten de mensen in staat gesteld worden zich beter voor te bereiden op een ramp en preventieve actie te ondernemen, in de plaats van hulp te gaan bieden aan de slachtoffers eens de noodsituatie ontstaan is.

Wat wil de GROEI-campagne?

De Oxfam GROEI-campagne wil het onrechtvaardige voedselsysteem aanpakken en verzekeren dat iedereen voldoende te eten heeft. De voedselcrisis in Oost-Afrika toonde eens te meer aan dat ons voedselsysteem zijn limieten bereikt heeft. Maar het is nog niet te laat, als we zonder uitstel de hand aan de ploeg slaan.

De doelstellingen van de GROEI-campagne zijn:

  • de klimaatverandering aanpakken. Meestal worden de armste mensen het zwaarst getroffen. Zij kunnen zich het minst weren tegen de klimaatverandering en de steeds frequenter voorkomende droogteperioden in Oost- en West-Afrika.
  • het recht op grond verzekeren. Door de voortdurend uitbreidende verkoop van grond kunnen herders zich minder en minder op hun traditionele wijze weren tegen de droogte. Het aantal beschikbare waterputten vermindert en het weideland voor hun dieren krimpt.
  • het stijgen van de voedselprijzen stoppen. De opwaartse spiraal van de prijzen betekent dat de armste gezinnen zich zelfs niet meer het essentiële basisvoedsel kunnen veroorloven.
  • kleine voedselproducenten steunen. Boeren en herders zijn het best geplaatst om de voedselvoorziening voor de regio te garanderen. En toch hebben overheden het niet de moeite gevonden om in de kleinschalige voedselproductie te investeren.

Oxfam werkt in coalitieverband

Toen er nog geen grootschalige internationale hulpactie gelanceerd was, reageerde het publiek al heel genereus op de noodberichten. Daardoor kon Oxfam de getroffen bevolkingen in Kenia, Ethiopië en Somalië snel extra voorzieningen zoals drinkwater, voedsel en gezondheidszorg aanbieden.

Daarnaast ondersteunde Oxfam de campagne “Africans Act 4 Africa”. Afrikaanse muzikanten, acteurs, activisten en burgers stuurden samen boodschappen naar Afrikaanse leiders die stappen moesten zetten om een hongersnood te voorkomen. Vele Afrikaanse regeringen hadden wel een gepast beleid ontwikkeld maar dat werd niet in concrete acties omgezet.

Het “Charter to End extreme Hunger”, een initiatief van Afrikaanse en internationale ngo’s, spoorde de Afrikaanse overheden aan om de diepere wortels van de opeenvolgende voedselcrisissen aan te pakken. Diverse internationale figuren – ministers, EU-commissieleden en VN-medewerkers zegden hun steun toe.

Tenslotte werd Oxfam ook lid van REGLAP, een regionaal consortium van diverse organisaties dat rond beleidsbeinvloeding en leerprocessen werkt. De bedoeling was goede terreinervaringen en geleerde lessen in kaart te brengen over hoe de bevolking best kan gesteund worden om weerbaarder te zijn tegen de droogte. Het consortium pleitte bij regeringen, ngo’s en andere betrokken partijen om een beter beleid te ontwikkelen en ook effectief uit te voeren.

Snel actie ondernemen kost minder

Uit het onderzoek “A Dangerous Delay” dat Oxfam samen met Save the Children uitvoerde, blijkt dat in de Hoorn van Afrika duizenden mensen, waaronder heel wat kinderen, omgekomen zijn. En miljoenen dollars gingen verloren omdat deze crisis te laat aangepakt werd. De risico’s ‘de rug toekeren’ zoals de internationale gemeenschap gedaan heeft en pas in actie schieten toen de ramp op haar hoogtepunt was, leidde tot leed dat kon voorkomen worden met goede preventieacties. In dit rapport zijn een aantal aanbevelingen gedaan voor regeringen en donors, om te voorkomen dat een crisis van deze omvang zich weer opnieuw voordoet.

Meer info: